Yine Kart Aidatı, Yine İptal

Ağustos 29 5 Yorum Kategori: Blog

Evet yine geldi aidat. Tarafımdan talep edilmeyen, iade edilmesine rağmen tekrar geri gönderilen, en sonunda bir çekmeceye atılmış bir kart için. Hemen bankayı aradım tabi. Hiçbir şekilde polemiğe girmeyerek, bankalarına ait kartlarımın iptalini istedim. Karşımdaki yetkili, sebebini sordu, ben de kullanmadığım bir ürününüz için herhangi bir bedel ödemek istemiyorum diye yanıt verdim. Kartların iptali için kaydım alındı ve teyid için aranacağım söylendi.

Harika! Super banka. Tek bir telefomla işlemim tamamlandı, kartlarım iptal oldu derken …

Aslında problem bende. İyi niyetli düşünüyorum. 2-3 gün sonra telefonum çaldı. Karşımdaki hanımefendi, kredi kartı iptal talebimin teyidini almak için aradığını belirtti. Hemen verdim teyidi ve meşhur soru yine geldi;

– İlker Bey, bir mahsuru yoksa kartlarınızı neden iptal ettirmek istediğinizi söyler misiniz?

– Tabi ki, hiçbir mahsuru yok. Bankanızın kredi kartlarını kullanmıyorum, kullanmadığım bir şey için de aidat ödemek istemiyorum.

– Biliyorsunuz ki İlker Bey, sözleşmemiz gereği böyle bir aidat alıyoruz.

– Hay hay. Bence hiçbir sakıncası yok. Almaya devam edebilirsiniz. Dikkat ettiyseniz, neden aidat alıyorsunuz diye sormuyor, aidat almanız sebebiyle kartlarımı iptal ettirmek istiyorum diyorum.

– Pekala İlker Bey. Kartlarınızdan bir tanesine aidat yansıtılmış. Ben bu aidatın iptali için kartınızı tekrar kullanıma açıyorum.

– Peki.

– Kartlarınız şu anda kullanıma açıldı ve aidat ücreti iptal edildi. İki, üç gün sonra arayıp teyid alabilirsiniz. Başka bir isteğiniz var mı?

– Hanımefendi, tek bir isteğim vardı, o da yerine getirilmedi. Ben aidatımın iptalini değil, kartlarımın iptalini istiyorum.

– Ama sadece bir tanesine aidat yansıtılmış.

– Ee diğerlerine yansıtılamayacak mı eninde sonunda? Lütfen tüm kartlarımı iptal ediniz.

– Kartlarınızı süresi dolmuş, yeni kartlarınızı size yönlendirdim. Elinize ulaştıktan sonra iptal işlemi için bizi tekrar arayabilirsiniz.

– Hanımefendi, nazik olmak istiyorum. Ama umarım bu uygulama bir tür oyun değildir. Sizin gibi koskocaman bir bankaya yakışmıyor.

– İlker Bey kartınızın birinde 16 YTL. kullanabileceğiniz hediye puanınız da var.

– Kartlarım elime ulaşmadan iptal de edemiyorum sanırım?

– Kartlarınız elinize ulaşır ulaşmaz iptal işlemi için bizi arayabilirsiniz. Yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?

– Hayır, teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.

Bu, bu bankadan ve diğer bankalardan ilk kredi kartı iptal girişimim değil. Daha önce de aynı şey başıma gelmişti ve bu başarılı streteji için kendilerini tebrik ediyorum. Canı gönülden!

Sanıyorum kredi kartı aidatları, kartın süresinin bitimine yakın yansıtılıyor. İptal girişimlerinde ilk önce, ikna turları başlıyor. Bankanın sizi arıyor olması görüşmeyi uzatıyor. Görüşme esnasında kullanılacak kozlar belli. Fakat bu kullandıkları streteji beni resmen kendilerine hayran bıraktı;

Kart iptal işlemi tamam. Ama banka bir iyilik yapıyor. Aidatı iptal ediyor. Bu işlemi tamamlayabilmesi için kartı tekrar kullanıma açması gerekiyor. Kart açılıyor, aidat iptal ediliyor. Fakat kartın süresi dolduğundan yeni kart sistem tarafından otomatik olarak müşteriye yönlendiriliyor. Müşterinin elinde bir kart olmadığı için o anda iptal edemiyor, yeni kartların gelmesini beklemesi gerekiyor.

Elbette bu durum kartlarımın iptal isteğini yok etmedi. Ama… Evet aması var, erteledi. Bu süre bankanın kozu. Bakalım nasıl kullanacak?

5 Yorum Yapılmış

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz
 1. Benada hiç kullanmadığım bir kart için aidat borcu geldi. İptal istedim 20 ytl bonus geldi. Şimdi gelde kartı kullanma.

  dest 31 Ağustos 2007 at 14:41 Permalink
 2. Bu olayın hangi banka ile yaşandığını öğrenebilir miyiz?

  Serkan Altuntaş 13 Eylül 2007 at 16:59 Permalink
 3. Banka adının geçmesinin pek doğru olmadığını düşündüğüm için, yazı içinde de belirtmedim. Fakat sanırım, Türkiye’nin en iyi üç bankasından biri olduğunu belirtebilirim.

  İlker Utlu 16 Eylül 2007 at 14:47 Permalink
 4. Banka adı geçerse tüketici daha net bir seçme hakkına sahip olmaz mı? Sizi hoş karşılamadığınız bir durumla karşı karşıya bırakan bir şirketi arkadaşınıza anlatmaz mısınız?

  Serkan Altuntaş 16 Eylül 2007 at 16:35 Permalink
 5. İnanın birçok diğer özelliği olan bir kurumu, sadece tek bir özelliği ile yargılamak veya buna güvenip hareket etmek pek doğru değil. Tüketici seçimlerini birçok kriteri değerlendirerek yapmalı.

  Mesela kredi kartları. Söz konusu firma müşterilerini elinde tutmak için doğru olup olmadığı tartışılabilecek bir yöntem kullanıyor. Ama bu kredi kartı sistemini kurmak için yığınla yatırım yapıyor, işletmek için finanse edeceği kalemleri hesaplıyor. Ticari işletme eğer bu kalemlerden birini kaybederse, sistemi yürütmek için başka türlü finanse etmek durumunda kalacak. Bence hak verin, saygıyla karşılayın.

  Öte taraftan bu size uygun bir sistem değilse alternatiflerine bakabilirsiniz. Ama bilin ki onlar da maliyetlerini finanse etmek durumundalar. Öyle ya da böyle …

  İlker Utlu 3 Ekim 2007 at 11:57 Permalink

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar