Sonraki Nesillere Vasiyetimdir

Nisan 03 15 Yorum Kategori: Blog

Bugün toplam 1,5 GB boyutunda bir dosya indirdim. Sıkıştırılmış ve bölünmüştü. Fakat sıkıştırma algoritmasına bir de parola eklenmişti. Yayınlayan arkadaş parolaya nedense yer vemediğinden açamadım ve Google‘a başvurdum. Google bana başka bir kaynak önerdi. Bu sefer indirdiğim dosya yarı boyutundaydı. Ama açmadan içeriğini bilemediğimden ilk indirdiğim dosyanın “fake” olduğuna karar verdim. 750 MB dosya geldiğinde açamadım, çünkü bu sefer kaynak arkadaş doğru parolayı vermeyi tercih etmemişti. Peki dedim. Durumu Google‘a danıştım. Google bu sefer ilk indirdiğim dosya boyutunda başka bir alternatif önerdi. Şu soru geldi aklıma;

İlk indirdiğim dosya “fake” ise, ikinci indirdiğim dosya değildi. Bu durumda aynı “fake” dosyayı ikinciye indiriyor olabilirdim. Yok hayır, ilki “fake”  değil ise, doğru dosyayı ikinciye indireceğim ve ilk kaynağımı sevgiyle anacağım. Ayrıca “fake” olarak yarı boyutta bir dosya indirmiş olacağım.

Kararımı verdim (alternatifim yoktu) 3. ye indirmeye başladım. Gelen dosya yığının emektar WinRar‘ımla açmayı denedim. Parola tamamdı. İşlem devam ediyordu ve başarıyla sonuçlandı. Fakat o ne? Çıkan dosyalar orjinalde daha fazla sayıda bölünmüş başka sıkıştırılmış dosyalardı. “Peki acaba bunlar da parola gerektiriyor muydu?” sorusu zihnimde yankılanıtken tekrar emekli WinRar‘ımdan rica ettim. Neyse ki şifre, parola yoktu. Heyecanla sonucu beklerken sonra bir önceki dosyada hata verdi :( O ana kadar açılan dosyalara baktım, pek işimi görmüyordu.

Kendimi topladım. Sabırlı bir şekilde tekrar Google‘a sordum ve Google beni yine başka bir alternatife yönlendirdi. İşte başka bir soruyla karşı karşıyaydım:

Yeni kaynağımın boyutu ikinci indirdiğimle aynıydı. Eğer 1 ve 2 “fake” ise daha kısa bir sürede istediğime ulaşacaktım. Yok hayır 1 ve 3 “fake” değilse bu sefer “boşa” harcadığım zaman daha az olacaktı.

İşte bu sırada tavla öğrencim Cem‘e sordum: Rar şifresi kırılabilir mi, parolası bulunabilir mi?

Cem’de gelen “imkansız” cevabı tatmin ediciydi ve şansımı 4ncüye (askeri yazım kuralı) denemeye karar verdim.

4. denememde başarılı oldum. 1 ve 3 ün “fake” olduğuna kanaat getirdim. Boşa geçirdiğim süreyi hesapladım. Küllüm zarardaydım. Peki bunu niye anlattım?

Günümüz teknolojisiyle kırılması “imkansız” olan iki dosya hazırladım. Benden sonraki nesillerin günün birinde bu dosyaları kırabileceği inancıyla geleceğe miras bırakıyorum. Bir yolunu bulun, bu dosyaları kırmayı öğrenin. Benim yaşadığım vakit kayıplarını yaşamayın. İşte aşağıda iki örnek var. Bunları kullanabilirsiniz. Ayrıca bu dosyalar gerçek soruyu ve cevabı içeriyor. Birinden birini bulabilirseniz ikisini de çözmüş olacaksınız. Keza, sorunun parolası cevap, cevabın parolası ise soru.

thequestion theanwer

Eğer günün birinde biri bir çözüm bulursa lütfen bana bildirsin. “fake” olduğuna kanaat getirdiğim dosyaların gerçekten “fake” olup olmadığını bilmek istiyorum. Eğer ben hayatta değilsem, indirdiğim dosyalar bir kaç kopya olarak bankadaki kasada kilitli olacak.

15 Yorum Yapılmış

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz
 1. imkansiz !

  cem ozturk 3 Nisan 2009 at 01:13 Permalink
 2. Hiç denemedin ki!

  Eray Endeş 3 Nisan 2009 at 21:53 Permalink
 3. Sifrelendirilmis bir katarin, sifre algoritmasinin baz parametresinin bulunmasi, btf (brutal force attack) ile olabilir ki bu da tek pc ile 1000 yil’dan fazla alabilir. Buna ragmen denemeyi dusunmek icin teknolojik tecrubeden yoksun olmak gerekir!

  cem ozturk 4 Nisan 2009 at 01:21 Permalink
 4. Bundan yüz yıl sonra btf’nin, bir pc ile 10 dakika sürmesi gibi bir beklentim yok değil. O günün algoritmalarının durumunu da onlar vasiyet bıraksın gelecek nesillerine. Olmaz mı :)

  İlker Utlu 4 Nisan 2009 at 12:04 Permalink
 5. Gene olmaz :)

  cem ozturk 7 Nisan 2009 at 03:12 Permalink
 6. yazık….senın durumun cook fena :))

  cem ozturk 23 Mayıs 2009 at 09:38 Permalink
 7. İlker, biraz daha tüyo verirsen kolaylıkla kırabiliriz. Yapmamız gereken şey şu; Dosyayı biliyormuyuz ? Mesela PE dosyası ile (exe,dll, ocx,vb…) veya pdf vb.. ise içindeki imzaların tam yerlerini bildiğimiz için kırabiliriz (1000 yıl falanda sürmez ama 2-3 saat alabilir). Eğer salt metinse yapacak bişi yok tabii

  Hal9k 14 Haziran 2009 at 19:46 Permalink
 8. Birer text dosyası var. Yanlış hatırlamıyorsam eğer; sorunun içindeki text dosyasında cevabın parolası, cevabın içindeki text dosyasında sorunun parolası yazıyor.

  İlker Utlu 14 Haziran 2009 at 20:01 Permalink
 9. O zaman yapılacak bişi yok :(

  Hal9k 14 Haziran 2009 at 20:27 Permalink
 10. İnanaçlıyım, bekliyorum :)

  İlker Utlu 14 Haziran 2009 at 20:35 Permalink
 11. Geçen hafta davincinin şifresinin bitirmiştim. Bu yazıyı okuduğumda kitabın konusu hızla geçti kafamdan :)

  eylos 16 Kasım 2009 at 01:36 Permalink
 12. Hala bekliyorum birinin çözmesini :)

  İlker Utlu 21 Kasım 2009 at 12:22 Permalink
 13. Cozdum galiba :)

  gerord 27 Kasım 2009 at 09:15 Permalink
 14. Aslında distributed sistemler ile kısa sürede (1 hafta gibi) dosyaların şifresini kıran servisler var. Ancak bir dosya için en az 300 dolar gibi fiyatları vardı araştırdığımda. Benim de elimde birkaç rar var kendim rarlamış şifrelemişim ama içinde ne olduğu ile ilgili hiçbir fikrim yok şifreyi de içeriğini de unutmuşum:) Bir gün fazladan birkaç bin dolar harcayacak param olursa bu servislerden birine kırdıracağım dosyaları :)

  Adsız 12 Nisan 2010 at 04:08 Permalink
 15. yıl olucak 2016 hala rar kırabilen çıkmadımı :)

  yusuf 16 Aralık 2015 at 01:40 Permalink

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar