Köyümüzün Müşteri İlişkileri Departmanları

Mayıs 16 1 Yorum Kategori: Blog

Bir şirketin dışarıya açılan yüzü müşteri ilişkileri departmanıdır. Oradaki yetkili-yetkisiz kişilerle girdiğiniz diyologlar, sizi şirket hakkında nasıl hissedeceğiniz konusunda yönlendir. İşte şu anda içinde olduğum bir durum (ben özetliyeyim, siz düşüncelerimi tahmin edin) ;

– Merhaba, bilgisayarım arızalandı ve servisinize bıraktım. Durumunu kontrol etmek istiyorum.
– Kayıt numaranızı alabilir miyim?
– Tabii, 34740 ( aynı zamanda posta kodum )
– 8 Nisan tarihinde bilgisayarı toplama merkezinize teslim etmişsiniz, şu anda arıza tespiti devam ediyor.
– Arıza tespiti ne kadar sürecek, akabinde tamir işlemleri ne kadar sürecek? Standartlarınız hakkında bilgi rica edebilir miyim?
– Arıza tespiti 3 ile 5 gün arasında sürmektedir. Cihazınız şu anda arıza tepit aşamasındadır.
– Bugün ayın 16’sı, cihazımı 8’inde teslim etmişim, 16-8=8 değil mi?
– …
– 8, 3 ile 5 arasında bir sayı mı?
– Cihazınızın arıza tespit aşaması devam ediyor, beyefendi.
– Anladım, hadi 2 gün de hafta sonu günlerini düşeyim. Kalır 6. 6, 3 ile 5 arasında mı?
– Cihazınızın arıza tespit aşaması devam ediyor, beyefendi.

İyi ki sakin bir kişiliğe sahibim diye düşünerek devam ediyorum.

– Peki anlaşıldı. Sorumu değiştirmek istiyorum. Cevabının “Cihazınızın arıza tespit aşaması devam ediyor, beyefendi.” olmadığına emin olduğum bir soru soracağım, keza aynı cümleyi bir daha duymak istemiyorum. Şirketinizin cihazım arızadayken işlerimi sürdürebilmem için bana yedek bir bilgisayar tahsis etmesi, veya benzeri bir uygulaması var mı?
– Aldığınız cihazın garanti şartları kitapçığında, herhangi bir durumda şirketimizden neler talep edebileceğinize dair bilgi mevcut. Oradan kontrol edebilirsiniz.
– Bilgi için teşekkür ederim, fakat sorumun cevap şıkları arasında evet, hayır veya bilmiyorum var. Cihazımın durumunu da öğrenemedim.
– Cihazınız arıza tespit aşamasında.
– Maksimum 5 gün süre aşama değil mi bu? Bende 6 veya 8 gün sürdü hani?
– Arıza tespiti 3 ile 5 gün arasında sürmektedir.
– Sayın yekili, 5 sn. aralıkla söylediğiniz cümleler arasındaki tezatın farkında değilsiniz madem, hazır ben bu soruyu da geçmişken, neden başa dönüyorsunuz? Durun, durun cevap vermeyin, ben cevabı biliyorum.

İşte bu noktadan sonra kendi kendime telkine başlıyorum. İlker oradaki insan bu iş üzerine eğitilmiş (programlanmış), verebileceği cevaplar kısıtlı, sistem sadece o insanın algısını kullanıyor, kalan kısmı otomatize. Sakin ol, o kişi de işten çıktıktan sonra, etten kemikten normal bir insana dönüşüyor.

Bu bilgisayarımı aldığım şirketin müşteri ilişkileri departmanı ile yaptığım üçüncü konuşma, elimde bir belge var ve bu belge ile de, şirket yetkililerini meşgul etmemek için hergün durumunu kontrol ediyorum. Fakat sanırım sistem iki sonuç üretiyor,

– Onarım işlemi devam ediyor.
– Onarım işlemi bitti.

Ben henüz ilk kademedeyim. Gerçi arıza tespit aşaması, onarım işlemi kapsamında mıdır bilemiyorum ama iyi niyet göstergesi olarak şimdilik kabulleniyorum.

Hazırlıklı olmalıyım, sanırım zorlu bir yolculuk olacak …

Sonraki bölüm

  1. ahuha… çok sabırlı ve incesiniz.. kolay gelsin…

    abdullah 1 Haziran 2007 at 23:48 Permalink

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar