İyi Fikir ve Fırsat Arasındaki Fark

Haziran 24 Henüz yorum yapılmamış Kategori: Blog

Gün geçmiyor ki karşımıza bir yenilik çıkmasın. Özellikle yeni fırsatlar dünyası internet bir sürü yeniliğe daha gebe. Burada ayırt edilmesi gereken bir konu var. Önümüze çıkan her girişim, müthiş bir fikir değil. O günün ihtiyacını karşılayabilir, ilginç olabilir, değişik olabilir, daha önce uygulanmamış da olabilir. Fakat tüm bunlar veya bazıları iyi bir fikir olduğunu, doğru fikir olduğunu göstermez.

Son 3-5 yıldır bir çok konuşmaya şahit oluyorum. Şöyle bir projem var. Şu açıdan super bir fikir. Eminim işi bu olanlar benden çok daha fazlasıyla karşılaşıyorlar. İşleri gerçekten çok zor.

Benim iyi bir fikirle ilgili çok basit bir tanımım var. “Eğer fikriniz sektör olma potansiyeline sahipse iyi fikirdir, doğru fikirdir“. Kabul ediyorum biraz iddialı. Fakat sizin dışınızda milyonlarca insan bu fikir sayesinde hayatlarını kazanabilir, başka milyonlar bu fikir sayesinde bir ihtiyacını giderebilir.  Fakat bu kadar yaratıcı olabilmek inanın ki çok zor!

İlgi alanım olduğu için rahatlıkla örnek verebiliyorum, örneğin “sigorta” iyi bir fikirdir. Yılda 4 trilyon dolar ciro yapan dev bir sektördür. Fikir ilk ortaya atıldığında bugünlere gelebileceğinin düşünülmüş olma ihtimali çok zayıf. O günlerdeki amaç kazanmaktan çok korumak idi.

İşte bu noktada biraz mütevazi olmak gerek. İyi bir fikir aramak yerine doğru fırsatı tespit etmek, doğru platformda, doğru zamanda ve doğru bir şekilde konumlandırmak daha gerçekçi bir hedef olabilir. Bunun dışındaki arayışlar için insan ömrü biraz kısa gelebilir…

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar