Güneş balçıkla sıvanmaz!

Mart 24 2 Yorum Kategori: Blog

Bu yazı “Güneş taşkömürüyle çalışmaz!” yazısının devamı niteliğindedir.

Güneşin yaşı 4,5 milyar yıl olarak kabul ediliyor. Yani 4,5 milyar yıl önce güneş ısı ve ışık yayıyordu ve tahmin edilen ömrü, yani 10 milyar yıl boyunca da ısı ve ışık yaymaya devam edecek. Benim ısınma ihtiyacımı karşılamak için, için fosil yakıtlara, doğal gazlara ayda ortalama 250 TL. ödediğimi kabul edersek, peki bu iş güneşte nasıl yürüyor?

Cecilia Payne’in güneş hakkındaki yorumlarından ve E=mc²’den bahsetmiş, güneşi oluşturan maddelerin nasıl olup da böyle bir enerji açığa çıkarabildiğini daha sonraya bırakmıştık. İşte şimdi bu konuya değinmek istiyorum.

Güneşinin büyük bir kısmının ilk başlarda demir olduğu düşünülüyordu. Dünyamızda da sıkça karşılaştığımız düşünülürse demir mantıklı bir yorumdu. Bilim adamları daha sonra yapılan gözlemlerde, demirin izine bile rastlayamadılar. Öte taraftan demir gibi kararlı bir çekirdeğin formüle (E=mc²) nasıl katılabileceği konusu da tartışılıyordu. Daha sonra yapılan araştırmalarda güneşin çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluştuğu saptandı. Artık işler biraz daha kolaylaşmıştı.

hidrojen-helyumAtomaltı aritmatiğinde 4 tane hidrojen atomunu helyuma çevirdiğinizde, 1+1+1+1 = 3,993 eder. İşte eksilen bu %0,7 lik kütle, ışık hızının karesiyle çarpılarak enerjiye dönüşür, aydınlanmamızı ve ısınmamızı sağlar.

Bu durum sabah böyleydi, Einstein yaşarken hatta dinazorlar hayattayken de böyleydi. Bundan 5 milyar yıl sonrasına kadar da bu şekilde devam edecek. Peki ya sonra, helyuma dönüşen hidrojen bitince ne olacak? Hazıra dağ dayanmaz burada çok küçümsenerek söylenen bir söz olarak kalır sanırım. Hazıra güneş dayanmaz diyelim…

Tam bu noktada şu soruyu duyar gibiyim:

Bu hidrojen denen madde dünyada da var. Neden burada çarpışmıyor ve helyuma dönüşmüyor?

Bu sorunun bilimsel bir cevabı var elbette.  Ama duyduğum gerçekse yani birileri bu soruyu soruyorsa cevaplayalım. Aksi durumda konuyu hidrojenin takdirine bırakalım..

Kimileri dünyadaki hayatın ateşlerle kimileri ise buzlarla yok olacağını söylerler. Her iki tarafın da söylediği çok doğrudur. Eğer sönene kadar güneşin kütlesi çok büyür ve dünyaya ulaşırsa ateşlerle yok olacak. Yok daha önce sönerse dünya ısınamadığı için buzullar kaplayacak heryeri. Doğru hesap yapanın teorisi doğru çıkacak. Dünyanın oluşumunda çalışan E=mc², dünya yok olurken de iş başında olacak.

Ama korkmayın, iki ihtimal var önümüzde:

Bu hızla devam edersek, insanlık o günleri görmeden yok olacak veya varlığını sürdürmeye devam edecek. Emin olduğum birşey varsa, o da insanlığın sonunun doğal ilerleyen E=mc²’den olmayacağı. 5 milyar yıla kadar biz bu dünyayı terk etmenin ve yaşanabilecek başka bir dünya yaratmanın yolunu bulacağız. Ya da birbirimizi yok edeceğiz.

Aklıma bir iş görüşmesinde sorulan şu soru geldi, yanlış hatırlamıyorsam kitap ismi olmuştu:
Ek: Buldum! Uğur Abi’nin şu yazısında görüp, şurada okumuştum, kitapmış :)

Fuji dağını taşımanız ne kadar zaman alır? (Biraz evirmişim)

Soruyu gördüğümde aklıma gelen ilk şey şu oldu:

Ya 2 gün ve 500 yıl sürer, ya da 500 yıl ve 2 gün.

Eğer taşımamız gerekiyorsa ve buna ikna olursam bir yolunu bulurum. Fakat burada asıl etken şirket stretejiniz olurdu.

2 günde kadar verir ve günümüz teknolojisiyle hemen taşımaya başlar, 500 yıl sonra işimi bitirirdim. Ya da 500 yıl gerekli teknolojiyi arar ve bulur, 2 günde taşırdım. Bu sizin vizyonunuzla ilgili…

İnsanlık da vizyonuyla ilgili olarak yolunu seçecek ve o gün geldiğinde ne yapacağını biliyor olacak. Tıpkı şu anda güneşin balçıkla sıvanamayacağını bildiği gibi…

2 Yorum Yapılmış

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  1. Bu hidrojen denen madde dünyada da var. Neden burada çarpışmıyor ve helyuma dönüşmüyor?

    Eray Endeş 3 Nisan 2009 at 22:04 Permalink
  2. Çünkü burada birliktelik, beraberlik var. Dünya çok güzel bir yer. Bu yüzden gül gibi geçinip gidiyorlar. Bunun yanısıra ısı ve basınç farkını da göz ardı etmemek lazım tabi :)

    İlker Utlu 4 Nisan 2009 at 12:09 Permalink

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar