Eksik Öğretiler

Aralık 01 Henüz yorum yapılmamış Kategori: Blog

Geçtiğimiz günlerde bir önyargımı daha Sunay Akın sayesinde yendim! Nerede tembel adam görsem aklıma hep “Ağustos Böceği” öyküsü gelirdi. (Bilinçaltı çalışıyor!) Tamam zamanında anlatmışlar, dinlemişiz, feyz almışız. Meğerse durum o kadar açık ve net değilmiş.

Sunay Akın şuradaki yazısında diyor ki;

Bir Ağustos böceği doğmadan önce toprağın altında bir larvada ortalama olarak 12 yıl bekler. Evet, tam 12 yıl. 12 yıllık hapislikten sonra dünyaya gelen garibanın ömrü  adında yazılıdır: Ağustos. Yani topu topu bir ay. Şarkı söyleyen yalnızca erkek ağustos böceğidir. Çünkü dişi, en güzel şarkıyı söyleyeni kendine eş seçecek ve çiftleşecektir. Düşünsenize, 12 yıl toprağın altında bekle, dışarı çık. Ömrün bir ay. Buldun, buldun… Bulamadın, bir daha yok.  Siz olsanız çalışır mıydınız?

İyi, güzel. Bu noktada La Fontaine’e bir lafım yok. Öyküyü anlatan ve saf saf inanmamı sağlayanlara lafım var. İnsan demez mi, bak güzel evladım bu bir fabldır. Sonuçta kıssadan hisseni çıkar ama sen sen ol, öykünün kahramanlarına bir misyon yükleme. Acaba yaşça küçük birine bu öyküyü anlatmam gerekese nasıl anlatırdım?

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar