Çözüm Sorunun İçindedir

Mayıs 02 9 Yorum Kategori: Blog

Eğer yıllar boyu pc kullandıktan sonra Mac kullanmaya başladıysanız, en büyük lükslerinden birinin uyku modununun gerçekten uyku modu olarak çalışması olduğunu bilirsiniz. Bu keşiften sonra bilgisayar kapatma alışkanlığınız ortadan kalkar. Kapağı açarsınız kaldığınız yerden çalışmaya devam edersiniz, işiniz bitince kapatır masadan kalkarsınız. Ben de bu nimetten faydalanıyorum.

Fakat bir zaman kadar önce kapağını açtığım bilgisayarın trackpad’inin çalışmadığını gördüm. Mouse hareket ediyor ve tepki veriyor fakat clicklemeye çalıştığımda başarılı olamıyordum. Objeleri seçiyor, ekranda dolanıyor ama bir türlü bırakmıyordu.

Çözebilemek için trackpad’in üstünde bir süre tepindikten sonra, sorun mouse ile ilgili olduğu için, çantamdan diğer mouse’u çıkarıp sağa click, sola click işimi hallediyordum.

Bir oldu, iki oldu, artık sıkıldım. Konuyu Google’a danıştım. Benden başka kimse bu problemi yaşamamış gibi görünüyordu. İşin kötüsü bu durum düzenli olarak oluşmuyor, bazen oluyor bazen de olmuyordu.

Tam umudu kesmişken tepinmeyi bırakıp düşünmeye karar verdim:

1. Olay uyku modundan çıktıktan sonra oluyordu.
2. Tüm problemli anlar, bilgisayarı çantadan çıkarıp açtığımda oluşmuştu. Masanın üstünde uyku modundan çıktığımda böyle bir durumla karşılaşmıyordum.

Sorun, çantadan çıktıktan sonra uyku modundan çıkan ve sadece bana ait bilgisayarda oluşuyorsa ve yazılımsal değil ise (arada sistemi birkaç kere yenilemiştim) ve donanımsal değil ise (düzenli olarak olmuyor) bilgisayar ile ilgili değil çanta ile ilgiliydi.

Acaba neydi? (Devam edemeyeceğim vaktim kısıtlı, arkası yarın :)

Aldım çantayı önüme. İçindekileri tek tek çıkarttım. Şöyle bir üstten baktım. Durumu etkileyebilecek tek şey mouse’tu. Mouse’u dışarıda bırakıp diğer eşyaları çantaya yerleştirdim. Bilgisayarı kapatıp çantaya koydum, çıkardım. 3 kere daha yaptım. Sonuç her denemede aynıydı. Trackpad sorunsuz çalışıyordu. Zanlı bulunmuştu.

Peki çantadaki mouse trackpad’i nasıl etkileyebilirdi?

Çözüm bu noktadan sonra basitti. Mouse çantada sıkıştığı için basılı kalıyordu. Bilgisayar uyku modundan çıktığı için clicklenmiş bir mouse ile karşılaştığı için haliyle trackpad’in click’i çalışmıyordu. Bir daha bu duruma düşmemek için mouse’u kapatıp çantaya koymam yeterliydi.

Problem, trackpad’in çalışmaması. Sorun yaratan şey, çanta. Çözüm, çantanın içindeki mouse’u kapalı tut :)

Ama öyle yapmıyorum. Aynı durumla karşılaştığımda çantayı sallayıveriyorum, düzeliyor. Yani problem trackpad’in çalışmaması. Çözüm, çantayı salla. Keza, çözüm sorunun içinde :)

9 Yorum Yapılmış

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz
 1. Tahmin ediyorum, çanta soğuk, trackpad sıcaklık şeysiyle çalışıyor ve bundan ötürü.

  Cem Öztürk 2 Mayıs 2011 at 17:53 Permalink
 2. Güzel tahmin ama doğru cevap değil :)

  İlker Utlu 2 Mayıs 2011 at 17:55 Permalink
 3. Uyku modu denen şey öyle söylendiği gibi başarılı çalışmıyormuş demek?

  Hande 2 Mayıs 2011 at 17:57 Permalink
 4. Hayır Hande’ciğim. Ama ilk başta ben de öyle düşünmüştüm.

  İlker Utlu 2 Mayıs 2011 at 18:00 Permalink
 5. cantada dik duruyor içinde birşey kayıyordur. sonra yavas yavas kendine geliyordur

  Hande 2 Mayıs 2011 at 21:13 Permalink
 6. Olmadı Hande’cim :)

  İlker Utlu 2 Mayıs 2011 at 21:21 Permalink
 7. Hande devam :)

  Eray Endeş 3 Mayıs 2011 at 14:06 Permalink
 8. ben çanta sorununu istemiştim

  yaren 6 Mayıs 2013 at 20:08 Permalink
 9. Anlayamadım :)

  İlker Utlu 28 Mayıs 2013 at 09:54 Permalink

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar