Belirsiz Düzenler

Kasım 23 4 Yorum Kategori: Blog

Varsayalım her şey belirsiz ve düzensiz bir şekilde, rastgele oluştu. Örneğin elimizde büyük taşlar ve o taşları yerinden oynatabilme kabiliyetimiz vardı. Havaya attık ve düştüklerinde piramitler ortaya çıktı. Taşların büyüklükleri eşit değildi ama ne tesadüf, uygun ölçüdekiler birbiri ardında uygun yerlere yerleştiler.

Veya teknolojimiz biraz daha ileriydi ve gerekli büyüklükteki yapı taşlarını ortaya çıkarabilme kabiliyetimiz vardı. Önceden tasarladık gerekli malzemeyi ve ürettik. Yine attık havata, Topkapı Sarayı oldu. Bu ne kadar mümkün?

Eğer vardığımız sonuç düşük bir olasılıksa, ben işi biraz daha zorlaştırayım ve olasılığı çıkmaza sokayım. Aynı üretme yöntemi ile bir papatya yapabilir miyiz? Peki ya bir yunus balığı, arı, HIV virüsü?

Bu durumda vardığımız sonuç şu olmuyor mu? Her bir varlığın, canlı ya da cansız ne olduğu önemli değil, tasarımının arkasında bir zeka olması gerekir.

Peki ya tüm evreni havaya atıp, dünyanın ortaya çıkmasını bekleyebilir miyiz? Peki, Big Bang ne demek oluyor bu durumda :)

Haydi yine başa dönelim. Varsayalım her şey belirsiz ve düzensiz bir şekilde, rastgele oluştu. Elimizde sonsuz zaman ve sonsuz olasılık var. Sonsuz olasılığın her birinin gerçekleşmesi için sonsuz zaman kadar bekledik. Ve bir de baktık, her şey yerli yerine oturuyor.

Tıpkı değişik büyüklükte delikleri olan ve üzerinde o deliklerin çapında benzersiz kürelerin olduğu bir platformu, yeterince ve düzensiz olarak hareket ettirmek gibi. Eninde sonunda tüm küreler deliklerden aşağı düşecektir.

İki tane Hidrojen bir Oksijeni uygun ortamda bulduğunda su oldu, dağlar, tepeler oldu, sallandılar, şekillendiler ve  yerleştiler. Eğer sonsuz zamanınız varsa, teorik olarak cansız bir hayat  oluşumu mümkün gibi görünüyor. Fakat canlıların oluşumunu ne yapacağız?

İnsanlığın kendisine yüzyıllardır sorduğu sorular serisi, no: 3.654.321

4 Yorum Yapılmış

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz
 1. “Tıpkı değişik büyüklükte delikleri olan ve üzerinde o deliklerin çapında benzersiz kürelerin olduğu bir platformu, yeterince ve düzensiz olarak hareket ettirmek gibi. Eninde sonunda tüm küreler deliklerden aşağı düşecektir.” demişsiniz. Bunun tam aksinin olma olasılığı da yok mu? Yani sonsuz zaman için sallanan platformdaki kürelerin hiçbiri deliklerden düşmeyedebilir?

  Selim T. 23 Kasım 2009 at 14:21 Permalink
 2. Gözlemlemediğimiz sürece bunu söylememiz biraz zor Selim. Bu genellemeye varmak için platformda hiç delik olmaması gerekirdi.

  İlker Utlu 23 Kasım 2009 at 15:10 Permalink
 3. Eğer herşeyin rastgele oluştuğunu iddia eden varsa, bu düzen hala geçerli olmalı. Verelim ellerine kum, çimento, demir. Atsınlar havaya ve bir bina oluşsun. Engel ne?

  Ebru 24 Kasım 2009 at 09:56 Permalink
 4. Düzenin geçerliliği konusunda düşüneceğim. İlginç bir noktaya değinmişsin Ebru..

  İlker Utlu 24 Kasım 2009 at 10:39 Permalink

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar