Açık Mektup: Türk Telekom ve Garanti

Haziran 11 11 Yorum Kategori: Blog

Bu, Türk Telekom ve Garanti Bankası’na yazılmış açık bir mektuptur. Aynı şeyleri anlat anlat çare bulamayınca, karşımdaki müşteri temsilcisine bu yazının adresini vermek için yazıyorum. Umarım internet bağlantım yok bakamam demez… (Kısayol: http://bit.ly/evtelefonu)

Sevgili Türk Telekom ve Garanti,

Her ay kaç tane fatura ödediğimi bilmiyorum. Fatura takip etmek epeyce zoruma gittiği için tüm faturalarım için otomatik ödeme talimatım var. Bir tanesi hariç! O da ev telefonum. Bu hikaye işte bu telefonun hikayesi :)

Faturalarımı otomatik ödeme talimatı ile ödemeye ve hayatımdan bir yükü daha atmaya karar verdiğim gün, aldığım tüm hizmetleri dökerek teker teker hepsi için talimat verdim. Ev telefonuma sıra geldiğinde bankanın sistemi hata verdi. Telefon ile destek almaya karar verdim ve müşteri hizmetleri ile görüştüm. Yetkili bu numaraya ait başka bir otomatik ödeme talimatı bulunduğunu ve bu sebeple işlem yapamayacaklarını belirtti.

Sevgili Türk Telekom, işte bu noktada seni rahatsız ettim. Bu numaranın bana ait olduğunu ve otomatik ödeme talimatı veremediğimi ilettim. Gerçekten ilgin için müteşekkirim, kontrol ederek Garanti Bankası’ndan otomatik ödeme talimatı verdiğimi söyledin. Oysa ki benim böyle bir talimatım yok. Keşke olsa, aynı işlemi bir daha yapmak için uğraşmam. Bu durum üstüne aldığım öneri ile Garanti Bankası’nı aradım.

Sevgili Garanti Bankası, işte bu noktada da seni rahatsız ettim. Ama sistemlerinde böyle bir talimat olduğunu ama kimin olduğuna dair bana bilgi veremeyeceğini ilettin. Her türlü ahmaklık ihtimalime karşılı, zor bela o “biri” nin ben olmadığımı teyid edebildim çok şükür.

Şimdi, evde su bitti. Erikli’yi aradım su getirsin diye. Bir de ne duyayım? Evet telefonum borcundan dolayı kesilmiş. Bu durumu mütemadiyen 3-6 ay arasında yaşıyoruz. Neyse ki iki şişe bulunduruyorum evde. Diğeri bitene kadar bu işi çözmek için vaktim var. Aksi taktirde ailece susuz kalacağız. (Gofret için problem yok, şehir şebekesi suyunu içebiliyor. Ya da içemiyor belki! Neden kendi içmediğim suyu Gofret’e veriyorum ki? Kendime kızdım şimdi!)

Her neyse, sevgili Türk Telekom, söz konusu telefon hattı bana ait. Teyid için Türk Telekom kayıtlarına bakabilirsin. Var olan ama kimin olduğu bilinmeyen otomatik ödeme talimatı bana ait değil. Keşke bu arkadaş hesabında para bulundursa, faturalarım ödense! Ama böyle bir şey yok. Kesiliyor telefonum sürekli! Yoksa uğraşır mıyım bu kadar?

Sevgili Türk Telekom ve Garanti, lütfen ikiniz bir olup bu vatandaşın işine bir çözüm bulun. Dilerseniz üçümüz bir gün beraber bir kahve içelim, sohbet edelim. Eminim bu telefonun bana ve talimatın başkasına ait olduğu konusunda hem fikir olacağız. Garanti Bankası diğer talimatı kaldıracak. Benim telefonum otomatik ödeme talimatı kabul edebilecek. Kesilip durmayacak. Boşu boşuna faiz ödemeyeceğim.

Ne dersiniz?

11 Yorum Yapılmış

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz
 1. benimde başıma geldi yapı kredi de. amcamın biri vermiş zamanında talimatı iptal ettirmemiş. hemde yapı kredi den talimat… 1 sene ugrastim eski talimatın kime ait oldugunu ikili ilişkilerimle buldum… amcam fırıncı aradım olur dedi. 1 sene yapmadı bu işlemi. son 1 ayında taciz ettim epey ve en yakın ykb ye gönderdim. sonuç mutlu son. ama hsbc daha cok puan verdiği için talimatım hsbc de:)))

  hande 12 Haziran 2010 at 19:33 Permalink
 2. Acaba benim telefona da talimat var aynı fırıncı olabilir mi?

  İlker Utlu 12 Haziran 2010 at 19:39 Permalink
 3. sorun fırıncı amcada degil. aptal bankalarda. adam telefonu iptal ettiriyor. hesabı müsait olsa bile telefon ona kayıtlı olmadıgı için para da cekemiyorlar. ama talimatı güncel tutup yeni talimatı alamıyorlar… burası türkiye fark burada :)))

  hande 12 Haziran 2010 at 19:50 Permalink
 4. Nasıl yani? Acaba talimat sahibi iptal etmeden talimatı kaldıramıyor olabilirler mi kanunen? Ya benim fırıncı paralel evrene falan geçtiyse? Yok bu dünya üstündeyse bulurum da…

  İlker Utlu 12 Haziran 2010 at 19:55 Permalink
 5. ben adama iptal ettirdim başka türlü olmadı cünkü:(((

  hande 12 Haziran 2010 at 20:00 Permalink
 6. İşte bu yüzden ikinci el araç alınmaz! Düşünsene yakıt almak için eski sahibini bulmak zorunda olduğunu. Hay bin kunduz…

  İlker Utlu 12 Haziran 2010 at 20:04 Permalink
 7. yooo orda haksızsın kesinlikle temizinden 2. el araç alınır bu bir. ikincisi ise orda banka söz konusu değil bu nedenle zaten normalde ödediğin ceza bile ödemedin gözüktüğü için satış sırasında emniyette paşa paşa ödetiyorlar. bu nedenle o aractan sana birşey sarkma ihtimali sıfır. hadi sence herseyin olma olasılığını kabul edelim ve cok cok cok kucuk olasılık diyelim…

  hande 12 Haziran 2010 at 20:09 Permalink
 8. Tamam, ikinci el araç al, telefon hattı alma!

  İlker Utlu 12 Haziran 2010 at 20:11 Permalink
 9. Konuyla ilgili bütün alkışlar Garanti Bankası’na gidiyor. Sosyal medya ekibi ve haklı müşteri hattı, bankanın tüm kurallarına da sadık kalarak benim sorunumu çözdüler. Bir kez daha teşekkür ediyorum :)

  İlker Utlu 16 Haziran 2010 at 11:44 Permalink
 10. Bu vaka çok tanıdık. Ben de aynısını TurkCell ile yaşamıştım. Telefonun (numaranın) sahibi benim. Dolayısıyla, eski talimatı (her kim verdi ise) iptal etmeniz için benim talimatım geçerli olmalı diye defalarca anlattım. Bir GSM operatörü olan TurkCell eve telgraf göndererek aczini ispatladı. (http://www.ugurozmen.com/blog/wp-content/telgraf_ceken_gsm_operatoru.pdf) Ama hattımın sorunu düzelemedi. Sonra da “borcundan dolayı” kestiler.

  Genel Müdür’e doğrudan bir e-posta mesajı sayesinde çözüldü.
  Öyküsünü okuyun. Size de tanıdık gelecek.

  Uğur Özmen 24 Haziran 2010 at 18:01 Permalink
 11. GSM şirketinden telgraf almak herkese nasip olmaz sanırım :)

  İlker Utlu 24 Haziran 2010 at 21:37 Permalink

Kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Commenter Gravatar